CSDEPL
BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Search

Methodology

Suggested trips to the most interesting parts of Bohemian Paradise (Český ráj) provide descriptions of trips and photographs of critical locations.

The colour symbols indicate the level of difficulty:

Blue trails – Designated for physically fit wheelchair users, wheelchair users with assistance, handbikes and electric wheelchairs. The routes follow paved surfaces with an 8% maximum grade, a minimum width of 1.8 m and stairs with a maximum rise of 2 cm.

Red trails – Designated for physically fit wheelchair users, wheelchair users with assistance, handbikes and electric wheelchairs. The routes follow paved surfaces with a 6%, occasionally 12% maximum grade, a minimum width of 1.2 m and stairs with a maximum rise of 5 cm.

Black trails – Designated for wheelchair users with assistance and field electric wheelchairs. Routes can follow paths that can get muddy when it rains; grades up to 12%, occasionally up to 20%, the minimum width of paths in flat sections is 1 m, stairs have a maximum rise of 7 cm.

Created 18.10.2013 15:56:08 - updated 18.10.2013 16:02:26 | read 6118x | rakousoval
 

Navigation

Suggested trips

KAPesní KAtalog volného času pro ty, kdo se nebojí BARIÉR
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Site Map
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load