CSENDE
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Wyszukiwanie

Zabytek przyrodniczy Skalne palisady Izery

Czeski Raj

Mnichovo Hradiště, 295 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Dwa kilometry na południowy zachód od Mnichova Hradiště prawy brzeg Izery tworzy interesujący kanion z geomorfologicznego punktu widzenia. Ze względu na silną erozję rzeczną w wytrzymałych wapiennych skałach powstały znacznie podmyte brzegi i nisze.
 
 

Rzeka wytworzyła tu stosunkowo wąskie i głębokie koryto. W czasie, kiedy w rzece było więcej wody, rzeka miała tendencję rozszerzać się na boki i podmywać brzegi, co powodowało boczną erozje. W mocnych wapiennych skałach brzegi nie runęły a wnęki zachowały się do dziś. W obszarze chronionym prawy brzeg Izery tworzy urwisko o wysokości 20 m. Około 10 m nad doliną znajduje się główna wnęka, którego głębokość waha się od 2 do 5 m a wysokość od 2 do 3 m. Początek wnęki znajduje się około 100 m nad ujściem rzeczki Zábrdki i przebiega nieprzerwanie na południowy wschód na długości około 315 m.

Sruby Jizery 1
 
Sruby Jizery 1
Sruby Jizery
 
 
 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Mapa strony
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load