CSENDE
Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Wyszukiwanie

Jaskinia Piec Bartoša i podziemna rzeka

Czeski Raj

Frýdštejn, 468 32

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Po czesku „Bartošova pec”, psuedokrasowa jaskinia znajduje się w dolinie Vazoveckiego potoku ok. 3 km na północ od Turnova.
 
 

Ta wywierzyskowa jaskinia to zalany wodą, mający 30 m długości szczelinowy korytarz. Z jej wejścia wypływa woda z wydajnością 15 - 20 l/s. Kredowe skały zasilane są wodą z niedalekiego ponoru zwanego Ondříkovické propadání. Przed wywierzyskiem znajdowała się kiedyś huta szkła Bartoša (Bartošova sklářská huť) a nieopodal młyn, który później przekształcony został w szlifiernię szkła. Obecnie wykorzystywany jest jako obiekt rekreacyjny. Dalej, w dolinie Vazoveckiego potoku, znajdują się samotne zabudowania Slapy z kilkoma byłymi młynami i starosłowiańskie grodzisko z IX - X w. Leżący na powierzchni 2,2 ha powierzchniowy pomnik przyrody „Bartošova pec - Ondříkovické propadání“ utworzony został w 1965 r.

Bartošova pec, autor: Luděk Antoš
 
Bartošova pec, autor: Luděk Antoš
Ondříkovický pseudokrasový systém
Ondříkovický pseudokrasový systém
Ondříkovický pseudokrasový systém
Ondříkovický pseudokrasový systém
 
 
 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Mapa strony
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load