CSENDE
Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Wyszukiwanie

Miasto skalne Hruboskalsko

Czeski Raj

Hrubá skála, 511 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Chroniony Park Krajobrazowy Czeski Raj jest najstarszym chronionym terenem w Czechach. Został założony w 1955 roku na powierzchni 95 km2, w 2002 roku został rozszerzony na dzisiejszych 181 km2.
 
 

Jedną z najliczniej odwiedzanych części Czeskiego Raju jest Hruboskalsko niedaleko Turnova, do którego należy między innymi Hruboskalské skalní město, Sedmihorky, Kavčiny, zamek Valdštejn i wieża widokowa Hlavatice. Hruboskalsko jest rajem alpinistów i romantyków. Oznakowane trasy oferują mnóstwo możliwości rekreacji i romantycznych spacerów. Warto odwiedzić na przykład skalną rozpadlinę zwaną Myší díra, Adamovo lože, symboliczny cmentarz alpinistów, czy też kilka skalnych punktów widokowych.

Na samym skraju Hruboskalskiego skalnego miasta znajduje się pałac Hrubá Skála. Stoi na piaskowcowym skalnym bloku nad miejscowością o tej samej nazwie i jest jedną z daleka widocznych dominant Czeskiego Raju. Obecnie służy jako hotel, ale dla zwiedzających jest wolno dostępny dziedziniec i wieża, skąd jest ciekawy widok nie tylko na tutejsze skalne miasto, ale również na Trosky i Kozákov. Pierwotna siedziba została tu wybudowana w połowie XIV wieku jako gotycki zamek nazwany Skála. Przydomek Hrubá (w znaczeni wielka) otrzymał później.

Hruboskalské skalní město, autor: Charousek Pavel
 
Hruboskalské skalní město, autor: Charousek Pavel
Hruboskalské skalní město, autor: Milan Drahoňovský
Sahara, autor: Luděk Antoš
Hruboskalsko, autor: Podobský Jakub
Hruboskalské skalní město, autor: Charousek Pavel
Mariánská vyhlídka, autor: Pavla Bičíková
symbolický hřbitov horolezců, autor: Pavla Bičíková
Hruboskalsko, Adamovo lože (foto Morávek)
Adamovo lože, Hruboskalsko
Hruboskalsko
Hruboskalsko
 
 
 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Mapa strony
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load