CSENDE
Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 

Wyszukiwanie

Pelíšek – byłe kąpielisko

Czeski Raj

Prachov, 506 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Byłe kąpielisko naturalne położone w sercu Skał Prachowskich, otoczone gęstymi lasami. Pelíšek, to według opowieści mityczny wartownik a obrońca Skał Prachowskich.
 
 

Żył ponoć w miejscowych lasach, gdzie hodował ziela podarowane przez samego Liczyrzepę i warzył z nich odwary lecznicze. Właśnie po Pelíškowi zostało nazwane kąpielisko, które znajduje się około 0,5 km od Schroniska Turystycznego, w samym sercu Skał Prachowskich. Kąpielisko otoczone jest gęstymi lasami a można do niego dotrzeć idąc czerwonym a zielonym szlakiem turystycznym. Kąpielisko jest nawadniane z miejscowego potoku, który niedaleko stąd wywiera ze skał. Dzięki swojemu położeniu w śród lasów i skał jest woda w nim znacznie zimna, a to nawet podczas gorących letnich dni.

Obok kąpieliska stoi jego strażnik, duszek Pelíšek, którego figura plastyczna została zrobiona w 1939 roku zgodnie z projektem Ladislava Horáka.

Dzisiaj jest byłe kąpielisko Pelíšek ewidowane raczej w kategorii sztuczne zbiorniki wodne. Wstęp jest wyłącznie na ryzyko własne.

Najbliższy parking, bar szybkiej obsługi i WC znajdują się w Schronisku Turystycznym.

 

Pelíšek, autor: Pavla Bičíková
 

Typ wyposażenia: Staw, zbiornik

Pelíšek, autor: Pavla Bičíková
Pelíšek, autor: Pavla Bičíková
 
 
 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Mapa strony
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load