CSENDE
Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Wyszukiwanie

Zbiornik wodny Souš

Góry Izerskie

Desná, 468 61

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Zbiornik wodny zapory Souš na Česné Desné został zbudowany latach 1912-15, zatapiając powierzchnię niespełna 86 ha.
 
 

Budowie zapory na Černé Desné musiała ustąpić miejsca mała osada z 1755 roku. Po katastrofie na sąsiedniej przerwanej zaporze w 1916 r. budowniczowie ją wypuścili, a wodę do niej napuścili dopiero po dokonaniu skrupulatnego przeglądu w latach 1925 - 27. Jest to zapora narzutowa długości 364 metrów, o wysokości 21 metrów. Jeszcze w latach sześćdziesiątych była wykorzystywana jako miejsce rekreacyjne.

W 1974 roku wybudowano tu stację uzdatnienia wody i obecnie zapora służy jako zbiornik zaopatrujący w wodę pitną Jablonec i okoliczne miejscowości. Kąpiel i wędkowanie są więc zabronione a okoliczne tereny znajdują się pod ścisłą ochroną.

Wokół Souše wiedzie wyremontowana Soušská szosa, po której samochody osobowe mogą dotrzeć przez Smědavu aż do Bílého Potoka i Hejnic po drugiej stronie gór, ale tylko w sezonie letnim od maja do października. W zimie droga jest zamknięta.

 
 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Mapa strony
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load