CSENDE
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 

Wyszukiwanie

Zbiornik wodny Souš

Góry Izerskie

Desná, 468 61

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Zbiornik wodny zapory Souš na Česné Desné został zbudowany latach 1912-15, zatapiając powierzchnię niespełna 86 ha.
 
 

Budowie zapory na Černé Desné musiała ustąpić miejsca mała osada z 1755 roku. Po katastrofie na sąsiedniej przerwanej zaporze w 1916 r. budowniczowie ją wypuścili, a wodę do niej napuścili dopiero po dokonaniu skrupulatnego przeglądu w latach 1925 - 27. Jest to zapora narzutowa długości 364 metrów, o wysokości 21 metrów. Jeszcze w latach sześćdziesiątych była wykorzystywana jako miejsce rekreacyjne.

W 1974 roku wybudowano tu stację uzdatnienia wody i obecnie zapora służy jako zbiornik zaopatrujący w wodę pitną Jablonec i okoliczne miejscowości. Kąpiel i wędkowanie są więc zabronione a okoliczne tereny znajdują się pod ścisłą ochroną.

Wokół Souše wiedzie wyremontowana Soušská szosa, po której samochody osobowe mogą dotrzeć przez Smědavu aż do Bílého Potoka i Hejnic po drugiej stronie gór, ale tylko w sezonie letnim od maja do października. W zimie droga jest zamknięta.

 
 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Mapa strony
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load