CSENDE
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 

Wyszukiwanie

Vrch Smrk

Góry Izerskie

Nové Město pod Smrkem, 463 65

Web:www.nmps.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Szczyt z punktem widokowym jest najwyższym miejscem w czeskiej części Gór Izerskich.
 
 

Szczyt Smrk (1124m) jest najwyższym miejscem w czeskiej części Gór Izerskich. Niesie nazwę po potężnym świerku, który rósł w pobliżu szczytu, jednakże w 1790 roku został powalony przez burzę. Świerk był od pradawna miejscem, gdzie stykały się granice trzech krajów: Czech, Górnych Łużyc i Dolnego Śląska.

Na szczycie znajduje się pomnik z 1909 roku, upamiętniający 100 rocznicę wizyty niemieckiego poety T. Körnera. Pierwotnie w tym miejscu stała drewniana wieża widokowa o wysokości 25 m, która została zniszczona podczas wojny. W roku 2003 postawiono tu nową stalową wieżę, z której roztacza się piękny widok na rozległą okolicę. Przy dobrej pogodzie widoczność sięga do 150 km.

Położenie: 5 km na wschód od Lázní Libverda, na południowy wschód od Nowego Města pod Smrkiem.

Godziny otwarcia

wszystki miesiąci wszystki dni w tydzień -

 
 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Mapa strony
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load