CSENDE
BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 

Wyszukiwanie

Kotlina Labský důl

Karkonosze

Špindlerův Mlýn, 543 51

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Kotlina Labský důl to dziki skalisty parów, który jest jednym z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych miejsc w Karkonoszach.
 
 

Kotlina jest pochodzenia polodowcowego, po lodowcu zostały wały morenowe osiągające wysokość 20 m, końcową część Labského dolu tworzą Łabskie jamy, zamknięte prawie pionowymi skalnymi zboczami o wysokości do 200 metrów.

Piękno kotliny Łabskiej podkreśla kilka wodospadów. Największym z nich jest kilkustopniowy (250 m) wodospad Pančavski, kolejnym jest Łabski kaskadowy wodospad. Nad górnym skrajem kotliny znajduje się schronisko Labská bouda, mające ciekawą historię. Około 1830 roku jedna przedsiębiorcza kobieta otworzyła tu małą budkę z kamieni i chrustu, gdzie sprzedawała gościom mleko, kawę i gorzałkę. W 1877 r. z inicjatywy hrabiego Harracha zostało tu wybudowane schronisko, które spłonęło w 1965 r. a cztery lata później zbudowano tu hotel górski.

Do najpopularniejszych szlaków turystycznych należy trasa od schroniska Labska bouda po krawędzi Łabskiej kotliny na Złoty wierzchołek, do chaty Vrbaty i mogiły Hančy i Vrbatego. Roztacza się z niego piękny widok na kotlinę Łabską i wodospad Pančavski.

Położenie: na północny zachód od Szpindlerowego Młyna

 
 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Mapa strony
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load