CSENDE
BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Wyszukiwanie

Rezerwat zabytków Karlov

Czeski Raj

Karlovské náměstí
Lomnice nad Popelkou, 512 51

GSM:+420 739 568 347
Web:www.lomnicenadpopelkou.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Miejska część Lomnicy nad Popelką zwana Karlov była uznana za rezerwat zabytków architektury ludowej.
 
 

Karlovski rynek jest szczytowym osiągnięciem miejscowego podkarkonoskiego drewnianego urbanizmu barokowego. Jego podstawą jest duży rynek w kształcie prostokąta. W Karlovie występuje jednolita zabudowa parterowych domków drewnianych z podcieniami i bogato rzeźbionymi ścianami szczytowymi, skierowanymi w stronę rynku. Aby podkreślić symbolikę nazwy nowej dzielnicy mieszkańcy Karlova postawili w 1874 roku na środku rynku piaskowcowy posąg Panny Marii Karlovskiej, patronki ciężarnych i bezpłodnych kobiet.

Znajduje się tu również mała fontanna. Wyżej na rynku stoi posąg świętego Prokopa. W przeszłości Karlovski Rynek służył jako targ bydła. Już od lat sześćdziesiątych XX wieku próbowano objąć to miejsce rezerwatem zabytków, rozważano nawet o zburzeniu domów w górnej części rynku i o przeniesieniu na te miejsca na pół zburzonych cennych domów z okolicy.

Karlov został uznany za rezerwat zabytków architektury ludowej 25 lipca 1995 r.

 
 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Mapa strony
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load