CSDEPL
Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Search

Bažantník pond

Bohemian Paradise

Karlovice - Sedmihorky, 511 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Bažantník Pond is situated in the picturesque region of Český ráj, not far from Lázně Sedmihorky.
 
 

The Bažantík Pond is used as a swimming-pool; the season begins on 1st July and ends on 15th September. The beaches are grass or sand but swimming is on your own risk. Near the pond, there is a campsite named Sedmihorky whose premises comprise toilets and showers, including facilities for the disabled and for babies. In addition, there is a snack-bar, asphalt and grass grounds for volleyball and other ball games, 3 exterior table tennis areas, a mini-golf course and a bike rental outlet. Sports equipment (tennis rackets, balls, petanque, softball, etc.) may be hired from the receptionist. Dogs are not allowed but sports fishing is possible with a permit.

Area: 2.5 hectares.

Rybník Bažantník
 

Type of facility: Pond, reservoir, gravel pit Other facilities: Showers, WC, Refreshments, Refreshments, Children’s corner Sports facilities: Hire of boats and other equipment, Pitches, Minigolf, Table tennis

Rybník Bažantník
Bažantník, Sedmihorky, author: Ondřej Holas
IMG 63501 Sedmihorky
IMG 63141 Sedmihorky
 
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Site Map
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load