CSDEPL
BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Search

Zákupy swimming centre

Mácha Region

Zákupy, 471 23

GSM:+420 775 565 026
E-mail:info@koupalistezakupy.cz
objednavky@koupalistezakupy.cz
Web:www.koupalistezakupy.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The swimming pool is situated in pleasant surroundings at the edge of the town. It features a sand and grass beach and sand bottom.
 
 

It is possible to step in the water along the entire perimeter of the pool. Non-swimmers and children will appreciate the mildly sloping access from a sand beach. The attractions of the centre include the 9 m tall and 95 m long roller coaster and slides.

You can also rent a pedal boat, boats or mountain bikes here. You can sunbathe on the sand beach, on lawns, both in the sun and in the shade of trees. The centre features a beach volleyball court, toilets, showers, changing rooms and a first aid station. It also has a restaurant open all day long and a kiosk on the beach. You can go to a disco on Friday and Saturday nights. The centre offers accommodation in cabins equipped with showers and toilets, and also camping in tents and caravans. The centre is adjoined by a large car park.

Opening hours

May - September Mo - Su 9:00 - 17:00

Entrance fee

Full entrance fee:30,00 CZK
Children:10,00 CZK
Students:10,00 CZK
Senior citizens:10,00 CZK
Koupaliště Zákupy

Type of facility: Pond, reservoir, gravel pit Activities: Chute Other facilities: Cabins, changing rooms, Showers, WC, Refreshments, Refreshments Sports facilities: Hire of boats and other equipment, Pitches, Beach volleyball

Koupaliště Zákupy
Koupaliště Zákupy
Koupaliště Zákupy
Koupaliště Zákupy
Koupaliště Zákupy
 
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Site Map
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load