CSDEPL
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Search

Dutý Kámen Nature Preserve

Lusatian Mountains

Cvikov, 471 54

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The Dutý Kámen nature preserve is located to the east from Cvikov. The noteworthy geological phenomenon - in English: Hollow Rock, is sandstone decomposed into unusual tiny columns. The little columns in a fan-like arrangement are 2 - 5 cm wide and up to 3 m high. The phenomenon is best visible from the 2.5-metre high rocky gnarl nearly in the middle of the ridge.
 
 

There is an old pathway on the rock ridge, with remnants of steps carved in the rock, and the path that will take you to the Karolínin Odpočinek, a platform to relax and look around, with a stone bench decorated with a relief of a crown. The neighbouring rock hides a small cavern. Just behind the platform you will come across the already mentioned rock mound with sandstone columns, sometimes nicknamed the Varhany (Organ).

The rocks at the southern end of the ridge will reveal a small yard where a relief of a head decorated with laurels, a lyra and a sword was carved in memory of the 100th anniversary of Theodor Körner, the poet. Next to the relief, there is a staircase carved in the rock that will take you to a lookout rock called Široký Kámen (i.e. wide rock): its top is equipped with an octagonal stone table and a bench. There used to be an astronomical-geographical orientation map and a sundial but the only preserved part of it is the clock face.

Dutý kámen, author: Míra Chmela
 

Nature Reserve Specification: Natural Park

Dutý kámen, author: Míra Chmela
Dutý kámen, author: AZ fotky
Dutý kámen, author: AZ fotky
Dutý kámen, author: AZ fotky
 
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Site Map
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load