CSDEPL
Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Search

Pusté Kostely Cave

Lusatian Mountains

Velenice, 470 02

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Pusté Kostely is a relatively large space mined in sandstone.
 
 

The cave ceiling is supported by a system of pillars nearly 4 m high. The caves are open; it is recommended to take a torch. About 300m from the bridge over the Svitava River, there is a timbered building of the former mirror factory. The water used as the source of energy for the machines used to flow through a 350 m long run carved in the rock meander of the river. The access in its system is through a narrow staircase in the rock, above the road, opposite the former glass factory. Other entrance points are on the bank of the river. One of them is a part of a large, dome-shaped space of a rock quarry. There is a forest pathway that climbs to the south from the glass factory, to a dilapidated building called Velenické Komory. It was originally a system of sandstone quarries with sand used in the glass industry. The chambers are 2 – 4 m high. They are stretched some 100 m into the sandstone massif.

Locality: 1 km from Svitava, 5 km from Zákupy, 8 km from Česká Lípa.

 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Site Map
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load