CSDEPL
BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Search

Kalich - Chléviště, rock labyrinth

Bohemian Paradise

Malá Skála, 468 22

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The mysterious rock labyrinth offers superb views of the valley of the Jizera River.
 
 
The rock labyrinth named Kalich – Chléviště is situated near the village of Besedice, about 1.5 km to the southeast of Malá Skála. During the period of opposition against reformation, the rocks became a refugee of hunted non-Catholics. In memory of this part of the history, a chalice and the date 1634 was carved in the rock. Among other interesting elements, you come across the V. Sadovský Cave); the path in the rock gap will take you to Krocinovský Cave. In the middle of five gorges, there is a cave with a symbolic chapel that was used by the Czech Brethren. Another interesting element is the rock formations named Želva, Medvěd and Hroch (Turtle, Bear and Hippo). The labyrinth is marked with a yellow trail (in part the trail is carved in the rocks). The romantic rock group is situated in the sandstone at the western slope of Sokol Hill. On its top, there is a natural lookout point that offers views in particular to the north.
Chléviště Husníkova vyhlídka, author: Míra Chmela
 
Chléviště Husníkova vyhlídka, author: Míra Chmela
Chléviště - Kalich, author: Milan Drahoňovský
 
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Site Map
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load