CSDEPL
BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Search

Souš Dam

Jizera Mountains

Desná, 468 61

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The Souš reservoir was built on the Česná Desná during the 1912-15 period; it flooded nearly 86 hectares.
 
 

The water reservoir on the Černá Desná River flooded the locality of a former village founded in 1755. After the catastrophe of the neighbouring dam, the one that burst open in 1916, the builders completely drained it and did not refill the water until all elements have been verified (1925 - 27). This is an embankment dam, the dyke is 364 m long and 21 m high. Until the sixties, the reservoir was used for recreation.

In 1974 the water treatment plant was built and now the reservoir is a drinking water resource for the region of Jablonec. Hence, swimming and fishing is forbidden and the surrounding area is strictly protected.

There road around the Souš dam was repaired; cars may use it to go via Smědava to Bílý Potok and Hejnice on the other side of the mountains, however, only during the summer season, May-October. In winter the road is closed.

 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Site Map
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load