CSDEPL
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 

Search

Smrk Mountain

Jizera Mountains

Nové Město pod Smrkem, 463 65

Web:www.nmps.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The mountain with a lookout tower is the highest point in the Czech part of the Jizerské Hory.
 
 

Mount Smrk (1,124 m above sea level) is the highest peak of the Czech part of the Jizerské Hory. It was named after a magnificent spruce that used to be near the top: in 1790 it was uprooted by a storm. Mount Smrk has always been a meeting point of three lands: Bohemia, Horní Lužice (Upper Lusatia) and Dolní Slezsko (Lower Silesia).

At the top you may come across a monument built in 1909, dedicated to the 100th anniversary of the visit of T. Körner, the famous German poet. Originally, there was a 25-metre-tall wooden lookout tower. It was damaged during the war. In 2003, a new lookout tower was built of steel. It offers wonderful views of the distant surroundings. In good weather you can see up to 150 km away.

Locality: 5 km to the east from Lázně Libverda, to the southeast from Nové Město pod Smrkem.

Opening hours

all months all the days of the week -

 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Site Map
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load