CSDEPL
Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Search

Bukovec Mountain

Jizera Mountains

Osada Jizerka, 468 49

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Bukovec is one of the highest basalt mounds in Central Europe.
 
 

The mountain rises above the village of Jizerka, at the eastern end of the Jizerské Hory. The lookout platform built above the former quarry offers fabulous views of the Jizerské Hory, the Czech and Polish parts of the Krkonoše, and towards Mount Smrk and the village of Jizerka. The upper parts of Bukovec are extremely valuable and were declared a national nature preserve. There is an educational trail. The basalt created rich soil, the habitat of selected and extremely rare vegetation that is not present anywhere else in the Jizerské Hory; there is a wonderful beech forest as well. The name Bukovec (i.e. Beech Mountain) is derived from the original beech stand: however, in the past a big part of it was cut out. At the northern and eastern slopes you may come across examples of rare mixed and coniferous forest stands.

The top is accessible only on foot - there are marked (educational) trails from Kořenov, Dolní Polubný and Jizerka.

Locality: 1 km to the southeast from the village of Jizerka, 7 km to the northest from Desná, 9 km to the northeast from Tanvald.

 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Site Map
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load