CSDEPL
Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Search

Modlivý Důl - valley near Svojkov

Lusatian Mountains

Svojkov, 471 53

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The Modlivý Důl - i.e. Prayer Valley is a deep valley covered with forest. This really attractive natural place was once very important in the spiritual history of the region.
 
 

It is situated in a beautiful locality, in the forest behind a rock massif in Svojkov pod Slavíčkem. The sides of the canyon are bordered with steep sandstone rocks. The mine was originally called Smolný (i.e. Resinous) because it was a place where wood coal resin used to be produced.

The locality is known as a Marian place of pilgrimage whose tradition is more than two hundred years old. In 1772, Countess Cervelli had a wooden chapel built at this place. In the same year the first procession arrived from Česká Lípa in order to pray for deliverance from plague and cholera epidemics. Since then , Modlivý Důl was a frequent destination of pilgrims who would come and pray to be saved from various epidemics. In 1836, scuptor called Antonín Wagner from Sloup carved a chapel with Gothic arches in the sandstone. In the 1840s, the place was often visited by Ferdinand V, the last crowned Czech King, who would come and pray. Countess Kinsky ordered the rebuilding of the rock chapel into a temple similar to the cave in Lourdes, with the statue of the Virgin Mary of Lourdes. The Marian place of pilgrimage in Modlivý Důl in Svojkov now has a more than two hundred year long tradition. It is connected with important church events. At present, the tradition is being developed.

Since 1996, every year on 1st May, the beginning of the Marian month is celebrated by a service right here at this place.

 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Site Map
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load