CSDEPL
Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 

Search

Rieger Trail - Jizera Valley nature trail

Bohemian Paradise

Bítouchov
Semily

Phone:+420 481 624 721
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

This nature trail leads through the Jizera Valley reservation.
 
 

Length of route: 19 km

Course of route: Semily – Bítouchov – údolí Jizery – Podspálov – Morava – Kamenického stezka – Semily

Description of route: An original nature trail of the Jizera Valley state nature reservation, opened in October 1983. This trail leads collaterally with the red marked tourist trail and is passable in both directions. The information panels located along its course provide visitors with basic information about the reservation's natural wealth and history.

9 October 2008 saw the ceremonial opening of a new nature trail leading side by side with the Rieger Trail between Semily and Spálov. This new trail features 15 stops dedicated to the preservation of the environment, fauna, flora, geology, tourism and objects of technical interest located in the valley. The information panels with texts in Czech and English also offer illustrations and photographs.

One of the trail's most intriguing places is a 77-metre suspension gallery hovering 5.5 m above the original level of the river.

The hydroelectric power plant in Spálov is another exceptional building. The water is led to the turbine through a 1300-metre long duct hollowed in the rock.

The trail also winds past several lookouts offering breathtaking views of the Jizera River and its valley.

Attachment

  • ikona souboru
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Site Map
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load