CSDEPL
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 

Search

Dachovy swimming centre

Bohemian Paradise

Hořice, 507 81

GSM:+420 720 153 668
Web:https://tshorice.cz/o-koupalisti/ds-1001/p1=1003
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

A swimming centre with stylish wooden locker rooms, sandy beach, 2m spring board, roller coaster, wooden island, accommodation and refreshments, volleyball and beach volleyball courts, netball, table tennis and children\\\\\\\\\'s playground. The centre is also suitable for small babies.
 
 

The swimming pool replaced the former pond of Dachov in 1925. The pool features a 2-m springboard, roller coaster and a popular wooden island in the middle; the bottom is covered with sand and tiles. At the edge of the pool there is a designated area of shallow water for non-swimmers and a wading pool for children. It is also possible to avail of accommodation or have a meal there; the centre features a volleyball court, beach volleyball court, netball, table tennis, and a playground for children.

The swimming pool is also ideal for small babies. The pool is fed by a usually strong inflow of quality crystal clear water from a wooded slope and has a stone bed. The quality of the water is proved by the occurrence of the rare salamander, which is very sensitive to the cleanness of water and which is protected by law.

Opening hours

June - August Mo - Su 10:00 - 19:00

Entrance fee

Full entrance fee:60,00 CZK
Children:40,00 CZK
Koupaliště Dachova, author: Martin Hlaváček
 

Type of facility: Outdoor swimming-pool Activities: Paddling pool, Children’s swimming pool, Chute, Ski bridge Other facilities: Cabins, changing rooms, Showers, WC, Refreshments, Children’s corner Sports facilities: Pitches, Courts, Boules, Table tennis, Beach volleyball

Koupaliště Dachova, author: Martin Hlaváček
Koupaliště Dachova, author: Martin Hlaváček
 
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Site Map
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load