CSDEPL
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Search

Golf Club Semily

Bohemian Paradise

Bořkov 101
Slaná, 512 01

GSM:+420 775 852 702
E-mail:gcs@outlook.cz
Web:www.gcsemily.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The Golf Club in Semily was founded in 1963. In 1970, the construction of the golf course on the left bank of the Jizera River commenced, behind the Semily Hospital.
 
 

The original six-hole golf course was developed during the 80s into an eight-hole course, and completed with a club building with technical backgrounds. During the the successful 90s, the Golf Club Semily developed a driving-range of top quality, a new bridge over the Jizera River and the ninth hole. There are not many golf courses where the numbered holes have their original names and stories, and the one in Semily belongs to this group.

You can hire golf clubs. The course may be used by players with a handicap or with a green card. Children and young players under 15 with a green card are only allowed if they are chaperoned by an adult or a player with a handicap of 18+.

Opening hours

April - October all the days of the week 8:00 - 19:00

GOLF CLUB SEMILY

Number of holes: 9 Length – men: 4178 Length – women: 3750 PAR – men: 64 PAR – women: 64 Equipment: Driving range, Putting green, Pro shop, Hire centre – motorised carts, Hire centre – motorised carts

GOLF CLUB SEMILY
 
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Site Map
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load