CSDEPL
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Search

Golf Club Harrachov

Giant Mountains

Mýtiny
Harrachov, 512 46

Phone:+420 481 529 410
GSM:+420 728 638 474
E-mail:golf.harrachov@seznam.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

This is the highest elevated golf course in Bohemia (730 metres above sea level). It is located in the middle of beautiful western Krkonoše. The locality allows the combination of a golf and family holiday.
 
 

The nine-hole golf course operated by the Golf Club Harrachov was opened to the public in 2001. Its big advantage is the regulated number of players: the maximum number of groups in the field is 7, which means enough privacy and space for each player. We are the only golf-course in the Krkonoše with a tee area for the youngest golfers within the project of family golf - Family Courses: the children are real partners to their partners. The reception is located in the Pension Elizabeth. We offer a 10% reduced golf Fee to the Elizabeth boarders.

GOLF CLUB HARRACHOV, HARRACHOV

Number of holes: 9 Length – men: 2994 Length – women: 2994 PAR – men: 60 PAR – women: 60 Equipment: Driving range, Putting green, Pro shop, Hire centre – motorised carts, Hire centre – motorised carts, Restaurant

GOLF CLUB HARRACHOV, HARRACHOV
Golf club Harrachov
Golf club Harrachov
Golf club Harrachov
Golf club Harrachov
Golf club Harrachov
Golf club Harrachov
Golf club Harrachov
 
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Site Map
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load