CSDEPL
Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Search

Ski Resort Pařez

Giant Mountains

Dolní Rokytnice 26
Rokytnice nad Jizerou, 512 44

GSM:+420 605 556 536
E-mail:info@skiparez.cz
Web:www.skiparez.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The Pařez Ski Resort offers cheap and top-quality skiing for families with children and for recreational skiers.
 
 

The premises comprises two ski lifts and a wonderful, perfectly rolled and nearly 80 m wide piste. There is a car park, a kiosk offering a variety of refreshments and chairs seated directly on the slope. The resort offers a ski school for beginners and advanced skiers and a snowboard school as well. In winter there is a ski bus for free in Rokytnice nad Jizerou.

The Pařez Ski Resort offers a summer alternative for your favourite sport - skiing. You can hire grass skis and the necessary equipment (poles, helmet, boots, pads, etc.) and use the ski lifts. The operators may provide basic directions on how to grass ski.

Ski areál Pařez, author: Archiv Ski areálu Pařez

Facilities: Ski school Facilities: Ski school Facilities: Parking Facilities: Fast refreshments About the area: Artificial snow About the area: Technical maintenance of slope About the area: Ski bus

Ski centres

Number of chair lifts / cable cars: 2/0

Ski areál Pařez, author: Archiv Ski areálu Pařez
Ski areál Pařez, author: Archiv Ski areálu Pařez
 
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Site Map
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load