CSDEPL
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Search

Ski Resort Horní Mísečky - Medvědín

Giant Mountains

Horní Mísečky
Špindlerův Mlýn, 543 51

Phone:+420 499 467 101
E-mail:info@skiareal.cz
Web:www.skiareal.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The Horní Mísečky Ski Resort is situated to the north from Vítkovice and to the west from Špindlerův Mlýn. Because of its tranquil atmosphere, it is recommended for a family recreation.
 
 

The resort offers downhill skiing for any difficulty level, from beginners to advanced skiers. There is a snow park too. Artificial snow is added onto all pistes at Horní Mísečky and Medvědín if needed. There is an ideal connection between Horní Mísečky and Špindlerův Mlýn - the chair-lift to Medvědín that will take you to 1 270 metres above sea level. At the premises Horní Mísečky - Medvědín you can use the ski-pass from Svatý Petr. Both resorts are connected via regular ski bus.

Cross-country skiing: Horní Mísečky is a popular starting point for trips to the ridges. The cross-country skiing trails, total length 50 km, are ranked among the best in the Czech Republic. They are rolled every day.

Skiareál Horní Mísečky, author: MELIDA, a.s.

Facilities: Snowboard track Facilities: Ski hire Facilities: Parking Facilities: Fast refreshments About the area: Artificial snow About the area: Technical maintenance of slope About the area: Night-time skiing About the area: Ski bus

Ski centres

Four-seat cable car: 1

Skiareál Horní Mísečky, author: MELIDA, a.s.
 
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Site Map
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load