CSDEPL
Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Search

Bobsleigh run, Janov nad Nisou

Jizera Mountains

Hraničná ulice 602
Janov nad Nisou, 468 11

GSM:+420 607 160 652
E-mail:info@bobovadrahajizerky.cz
Web:www.bobovadrahajizerky.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The bobsleigh run in Janov nad Nisou is a great attraction and a thrilling experience for visitors of all ages.
 
 

The bobsleighs are intended for one or two people so that you can ride on your own or in pairs with your children or friends. The comfortable bobsleighs with rubber wheels are equipped with efficient brakes that enable everyone to choose the ideal speed and style of riding. They are so easy to steer that they can be driven by small children.

The bobsleigh run in Janov nad Nisou features 22 bends, 13 of which are left and 9 right. The true rarity of the run is the carousel, where the bobsleigh turns by 450 degrees. The total length of the track is 900 m; the lift is 270 m long.

The centre features a restaurant with 48 seats inside and 80 more seats at the tables on a large terrace with a grill and smokehouse. Its ideal location, unconventional sport experience, great self-service cafeteria and children's corner render the centre an interesting place for family trips.

 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Site Map
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load