CSDEPL
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Search

Kopic farmhouse

Bohemian Paradise

Kacanovy 64
Kacanovy, 511 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

This fabulous timbered house was built at the beginning of the 19th century in the place of a previous old building. In front of it, there is an equestrian sculpture of St. George made by a folk artist in 1826. It is situated in the middle of the forest, on the platform of Hruboskalsko, and is considered one of the best known monuments of folk architecture in Český Ráj.
 
 

The Kopicův Statek (Kopic Farmhouse) is situated on the platform of Hruboskalsko, 1 km to the south from Valdštejn, near Kacanovy. The house was built in 1787 by Jiří Jiroš, a farmer. Vojtěch Kopic, one of the later owners, was interested in national history and was a keen lay artist. During the Second World War, he was helping with renovation work on an old cottage, and a neighbour - stonemason - taught him to cut stones. From the forties until the time he died, Vojtěch Kopic then carved relief sculptures in the rocks, depicting heroes and events from our history (St. Wenceslas, Jánošík, Duchess Libuše) and nature motifs.

The Kopicův Farmhouse is considered one of the most remarkable monuments of folk architecture in the Jizera region.

 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Site Map
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load