ENDEPL
BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Vyhledávání

Vodní nádrž Mšeno – Jablonecká přehrada

Jizerské hory

Jablonec nad Nisou, 466 02

Web:www.jablonec.com
https://www.jablonec.com/co-podniknout/leto/pesi-turistika/okolo-jablonecke-prehrady/
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Jablonecká přehrada je nejoblíbenějším rekreačním místem ve městě a širokém okolí. Nachází se nedaleko centra Jablonce nad Nisou a je napájena Mšenským potokem.
 
 
Je největší vnitroměstskou vodní plochou ve střední Evropě. Vybudována byla na počátku 20. století, aby chránila obyvatele před povodněmi.  Dnes je technickou památkou a skvělým místem ke koupání, sportování a rekreaci. Místní ji často nazývají Jablonecké moře. Pláže jsou zde travnaté nebo tvořené drobnými kamínky, vstup do vody je někde mírný, jinde až velmi prudký. V bezprostřední blízkosti se nacházejí běžecké trasy, kurty na plážový volejbal, dětské prolézačky, veřejná ohniště, venkovní fitness a betonová hřiště na fotbal, tenis či basketbal, množství stánků s občerstvením a několik restaurací. Milovníci vodních sportů mohou využít nabídky půjčoven paddleboardů, pro které jako by přehrada byla stvořena, nebo zkontaktovat zdejší oddíly dračích lodí a vyzkoušet si plavbu za zvuku bubnu. Jednou z atrakcí je také Barník! Po hladině můžete na této kulaté lodičce nejenom plout, ale na jeho palubě třeba také grilovat. Loďka je poháněna elektrickým pohonem a ovládání je velmi jednoduché a intuitivní. Na palubu se pohodlně posadí 6ti členná posádka, ale ani 8 osob není velký problém. Rezervace je předem nutná!

Vstup na pláže a hřiště není zpoplatněn. V letní sezóně jsou zdarma k dispozici toalety a venkovní sprchy. Koupání psů je zakázáno od května do srpna v první nádrži přehrady, v druhé a třetí nádrži je volný pohyb psa ve vodě a 5 m od hranice plochy vodní hladiny povolen, viz městská vyhláška

Technické parametry: Zděná hráz a náspy s cestami dělí nádrž na tři části. Do přehrady ústí přívodní štoly: z Bílé Nisy a z Lužické Nisy. Zásobní objem nádrže činí 1,897 mil. m³ (maximální až 2,786 mil. m³).

Historie:

Přehrada byla postavena v letech 1906–1910 jako součást protipovodňových opatření v Jizerských horách, které reagovaly na katastrofální záplavy z roku 1897. K soustavě patří štola vedená z Lužické Nisy dlouhá 636 m a štola z Bílé Nisy dlouhá 1 758 m. 
Stavby přehrad se ujalo Vodní družstvo pro regulaci vodních toků a výstavbu přehrad v povodí Zhořelecké Nisy. Podobu soustavě údolních přehrad postavených v prvním desetiletí 20. stol. na Jablonecku a Liberecku dal Prof. Dr. Otto Intze z Cách (Aachen), specialista na vodohospodářské stavby. Ten byl i autorem projektu jablonecké přehrady, přestože se jejího dokončení již nedožil. (Pamětní kámen vytvořený v roce 1943 ke stému výročí jeho narození byl v roce 1996 objeven v přehradě potápěči, později vyzdvižen ze dna a umístěn v parčíku pod hrází).

Aktuální informace o kvalitě vody:

najdete na stránkách Krajské hygienické stanice www.khslbc.cz
teplotu vody na: www.pla.cz

Dovolená s dětmi - nabídka

Písčité písčité pláže s množstvím doplňkových aktivit.

Aktivní dovolená - nabídka

Bohaté sportovní vyžití na plážích, okolo přehrady je možno jezdit na in-line bruslích či na kole.

Dovolená bez bariér - nabídka

Jablonecká přehrada je poměrně snadno dostupná i na vozíku, cesta okolo přehrady je asfaltová a bez výrazných převýšení.

Přehrada Mšeno, autor: Míra Chmela

Typ zařízení: rybník, jezero, přírodní koupaliště Vybavení: WC, občerstvení, restaurace, občerstvení, restaurace, dětský koutek, nudapláž, bezbariérový přístup Možnosti sportovního vyžití: hřiště, kurty

Služby a vybavení: parkoviště Technické památky: ostatní technické památky

Přehrada Mšeno, autor: Míra Chmela
Přehrada Mšeno, autor: Aleš Majer
Přehrada Mšeno, autor: Míra Chmela
Jablonecká přehrada, autor: Milan Bajer, archiv TRJH
Jablonecká přehrada, autor: Milan Drahoňovský
Jablonecká přehrada, autor: Milan Drahoňovský
Přehrada Pepíno Hurta
Hráz radnice, autor: Archiv JKIC
Jablonecké moře (6), autor: Archiv JKIC
 
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Mapa webu  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load