ENDEPL
Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Vyhledávání

Libosad

Český ráj

Jičín, 506 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Po stopách Albrechta z Valdštejna  Za pověstmi Českého ráje - Vandrovní místo

Libosad je chráněný park s barokním letohrádkem.
 
 

Libosad leží na severovýchodním okraji Jičína. S městem je spojený 2 km dlouhou lipovou alejí. Letohrádek s lodžií byl postaven Albrechtem z Valdštejna, po vyhoření byl klasicistně opraven. V parku okolo letohrádku rostou vzácné dřeviny.

Libosad je park nedaleko města Jičín a to severovýchodním směrem. V první polovině 17. století byl nedaleko města Jičín v obci Valdice vystavěn kartuziánský klášter. Majitel jičínského panství Albrecht z Valdštejna nechal v místech mezi tímto klášterem v roce 1630 až 1634 a městem Jičín vybudovat barokní letohrádek s velkou zahradou a oborou. Z Jičína k letohrádku nechal vysázet čtyřřadou lipovou alej, jejíž délka dosahovala 1,7 kilometrů. V aleji rostlo kolem 1000 stromů. Před návštěvou rakouského císaře Františka I. byl letohrádek přestavěn v klasicistním slohu. V pozdějších letech nebyl letohrádek využíván a zcela zchátral. Park přiléhající k letohrádku nesoucí název Libosad je složený ze tří částí. Horní část parku hned za letohrádkem se pyšnila pěknou parkovou úpravou včetně několika altánků, vodotrysků a celou řadou květinových záhonů. Dolní část parku dále od letohrádku byla využívána užitkově a na tuto část navazovala obora. V parku rostou jak jehličnaté stromy a to modřín, smrk či borovice tak i listnaté stromy. Zajímavostí mezi listnatými stromy je dřezovec trojtrný, velký topol bílý, vzácný jasan zimnář a malebnost parku dokreslují červenolisté buky lesní. Park je chráněným územím a jeho rozloha je 2,016 hektarů.

K okrajové části parku Libosad vede z Jičína značená turistická trasa. Parkem můžeme procházet po lesních cestách. Budeme-li dále pokračovat po této turistické trase dojdeme do obce Valdice, kde je z původního kartuziánského kláštera vybudovaná věznice. K Libosadu se můžeme vydat také vlakem nedaleko letohrádku je železniční stanice. Východní části Libosadu oborou protéká Valdický potok a na něm je ve středu obory vybudován rybník, ke kterému dojdeme po lesní cestě, která oborou prochází. Jižním směrem nedaleko obory a na pravém břehu rybníka je částečně zachovaný židovský hřbitov.

Lipová alej se stala sídlem velmi vzácného brouka Páchníka hnědého.

Páchník hnědý (Osmoderma eremita)

Brouk obývá jižní a střed. Evropu, evropskou část Ruska, ale v současnosti je rozšířen ostrůvkovitě a z mnoha míst vymizel, v České republice je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy.

Vyskytuje se v parcích se soliterními relativně starými osluněnými listnatými stromy, obývá dutiny především dubů, lip a vrb.

Odborný posudek - vyhodnocení obnovy aleje zpracovaný Přírodovědeckou fakultou Karlovy univerzity v Praze ze 26.6.2009 navrhuje takové řešení obnovy stromů navržených z různých důvodů k odstranění (tj. 279 ks z celkových 928 k výše uvedenému datu), aby byl kontinuální výskyt brouka zachován.

V posledních letech také došlo k rozsáhlé rekonstrukci a opravám zdí, které z části lemují park Libosad. 

Libosad, autor: Jakub Podobský
 
Libosad, autor: Jakub Podobský
Libosad, autor: Jakub Podobský
Jičín, autor: Jakub Podobský
Valdštejnova alej, autor: David Paloch, CC BY-SA 3.0
Valdštejnská lodžie, autor: Foto Jakub Podobský
 
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Mapa webu  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load