ENDEPL
Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Vyhledávání

Z Turnova na Bartošovu Pec

Turnov – Dolánky – Vazovecké údolí – Bartošova Pec (zhruba 3 km).

Z Turnova se vydáte z Trávnic kolem vodní elektrárny upravenou asfaltovou cyklostezkou podél tzv. malé Jizery až do Dolánek. Zde přejdete lávku přes Jizeru a potom budete
procházet Vazoveckým údolím podél potoka a kolem krásných opravených chalup (na trase je i opravený kamenný mlýn) až k Bartošově peci. Ta je nejvýznamnějším pseudokrasovým systémem v Českém ráji, nazvaným Ondříkovické propadání. Celý systém tvoří velký labyrint vzájemně propojených propadání, vyvěraček a ponorů. Největší z celého komplexu je Bartošova pec. Je to 25 metrů dlouhá vodní jeskyně, kterou vytvořil mohutný pramen. K jeskyni vede kolem jezírka povalový chodník. Původně stávala nedaleko tohoto vývěru sklářská huť, později mlýn a potom brusírna skla, která se proměnila v současné rekreační středisko, kde se lze i občerstvit. Trasa z Turnova na Bartošovu pec je jedna z nejpěknějších, naprosto bezbariérových vycházek z města do krásné přírody. S mírnou pomocí ve stoupání ji bez potíží zvládnou i vozíčkáři.

Vytvořeno 17.5.2012 13:37:26 | přečteno 130x | zdarska
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Mapa webu  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load