ENDEPL
BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Vyhledávání

Bezbariérový výlet Železnobrodskem

Výlet je určen pro rodiče s malými dětmi nebo s kočárky, ale také pro starší, kteří mají rádi pohodlné procházky, zvládnou ji i vozíčkáři.

V případě, že vás v Železném Brodě přivítá slunečné počasí, doporučujeme procházku po Poznávacím okruhu Trávníky. Můžete začít na náměstí v dřevěné stavbě zvané
Klemencovsko, kde je umístěno Turistické informační středisko. Získáte zde řadu informací o městě i jeho okolí, zakoupíte drobné suvenýry a také zdarma získáte brožurku
k Poznávacímu okruhu Trávníky. Každý prázdninový čtvrtek můžete tento okruh absolvovat s průvodcem.

Okruh začíná na Malém náměstí s kašnou u kostela sv. Jakuba Většího s dřevěnou zvonicí, která v Železném Brodě stávala od roku 1761. V roce 2007 však shořela,
ale ve velmi krátkém čase byla zrekonstruována, a město se tak už opět může chlubit touto stavebně unikátní dominantou. Z Malého náměstí se vydáte na asi 1 km dlouhou
vycházku do historického centra města, kde se prostřednictvím informačních tabulí a popisků u jednotlivých chaloupek seznámíte s jejich historií. Cesta vás zavede až k největší roubené stavbě Běliště, v níž je umístěna národopisná expozice městského muzea. Pokud se budete chtít ochladit, zavítejte k řece Jizeře, která je rájem vodáků, nebo na městské koupaliště. Tam si můžete s dětmi zaplavat ve dvou bazénech s tobogánem a se skluzavkou nebo pouze příjemně relaxovat na travnatém prostranství.

Na trase Poznávacím okruhu Trávníky se můžete seznámit i s tradičním železnobrodským sklářstvím . V prodejně korálků a figurek firmy LAMPGLAS (dříve známé pod jménem Kortan) probíhá po celý den předvádění výroby. Za plexisklovou stěnou je na prodejně umístěno ukázkové pracoviště, kde se přímo před vašima očima z roztavené skleněné tyčinky rodí skleněné figurky nebo korálky - ručně vinuté perle. Návštěvníci si také mohou na místě z nakoupených korálků a komponentů vytvořit vlastní bižuterii. Jednoduchý originální náhrdelník si zvládnou navléci i předškolní děti.

Otvírací dobu a více informací najdete na www.lampglas.cz. Předvádění výroby je bezplatné a bezbariérové. Firma LAMPGLAS je nositelem značky Regionální produkt Český ráj.

Zeleznobrodskem

Železnobrodská zvonice

Železnobrodská zvonice

 
Skleněné figurky, Lampglas

Skleněné figurky, Lampglas

 
Skleněné perle, Lampglas

Skleněné perle, Lampglas

 
Předvádění výroby u sklářského kahanu

Předvádění výroby u sklářského kahanu

 
 
Vytvořeno 17.5.2012 13:07:33 - aktualizováno 20.6.2012 17:15:58 | přečteno 119x | zdarska
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Mapa webu  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load