ENDEPL
Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Vyhledávání

Bezbariérový výlet – Ze Sobotky do Vesce (a zpět) za lidovou architekturou

Výlet je určen pro vozíčkáře, rodiny s kočárky, starší i méně pohyblivé občany. Trasa po celou dobu vede po méně frekventované asfaltové silnici.
Délka trasy Sobotka – Vesec – Sobotka je 4 km.

Ze soboteckého náměstí vyjdeme rohem Turnovské ulice po žluté turistické značce směrem na hrad Kost. Cestou se můžeme kochat výhledem na barokní zámek Humprecht, který
se tyčí po levé straně na čedičovém vrcholu. Míjíme koupaliště, kde se můžeme osvěžit i občerstvit ještě před dosažením cíle nebo na zpáteční cestě. Po 2 km zabočíme vlevo do malebné vísky Vesec. Jedná se o vesnickou památkovou rezervaci lidové architektury vyhlášenou v roce 1995. Roubené domy, převážně patrové, jsou postaveny do okrouhlice, tedy uprostřed je náves a průčelí všech domů na ni směřují. Stavení představují různé typy usedlostí a vyznačují se dokonalou tesařskou prací. Vesec se proto stal i oblíbeným místem režisérů nejen českých, ale i zahraničních. Natáčela se zde například komedie Jak dostat tatínka do polepšovny, Jára Cimrman ležící spící nebo pohádka Čertův švagr. Z Vesce se můžeme vydat po stejné trase zpět do Sobotky nebo pokračovat opačným směrem k hradu Kost.


Vytvořeno 17.5.2012 8:02:17 | přečteno 112x | zdarska
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Mapa webu  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load