ENDEPL
Dlaskův statekDlaskův statek

Dlaskův statek je krásnou a typickou ukázkou stavby pojizerského domu. Nachází se v údolí řeky Jizery, v Dolánkách u Turnova.

Státní zámek SychrovStátní zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek. Veřejnosti je otevřen po celý rok.  

Státní zámek Hrubý RohozecStátní zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

 
BělištěBěliště

Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu dnes sídlí Národopisná expozice městského muzea.

Vyhledávání

Metodika

Při posuzování bezbariérovosti stravovacích a ubytovacích zařízení, veřejných budov, turistických atraktivit a dalších služeb (doprava, apod.) a zpracovávání tipů na výlety byly použity níže uvedené metodiky. Posuzování bezbariérovosti a zpracování tipů na výlety bylo prováděno na základě vlastních zkušeností vozíčkářů.  

Stravovací a ubytovací zařízení

Pro posuzování bezbariérovosti stravovacích a ubytovacích zařízení a veřejných budov byla použita metodika, kterou sestavila Pražská organizace vozíčkářů spolu s dalšími organizacemi (viz Metodika posouzení přístupnosti objektů ke stažení). Dle ní byly objekty rozděleny do tří skupin:

  • zelená - přístupný,
  • žlutá - částečně přístupný (zpravidla je nutný doprovod),
  • červená - nepřístupný (hlavním problémem bývá nevyhovující šířka dveří, např. u toalet, dále bývá nutný doprovod).

ikona souboruMetodika posouzení přístupnosti objektů ke stažení

 

Památky a turistické cíle

Pro posuzování přístupnosti turistických atraktivit (zámky, muzea, hrady atd.) byla také částečně použita „Metodika posouzení přístupnosti objektů“, která však samostatně neřeší přístupnost turistických atraktivit. Proto byl využit systém třístupňového hodnocení objektů, který byl upraven dle vlastních kritérií a konkrétních zjištění na místě:

  • zelená – atraktivita kompletně přístupná (přístupné nádvoří, interiér, WC, apod.)
  • žlutá – atraktivita částečně přístupná (přístupné nádvoří, částečně interiér, WC přístupné s dopomocí)
  • červená – atraktivita nepřístupná (bližší informace ohledně přístupnosti jsou uvedeny v databázi u dané atraktivity)

Ostatní služby

Na základě metodiky sestavené Pražskou organizací vozíčkářů (Metodika posouzení přístupnosti objektů) byly připraveny formuláře pro mapování veřejných objektů (kulturní dům, knihovna, kino, apod.), atraktivit, ubytovacích a stravovacích zařízení, sportovišť, prodejen a tipů na výlety. Formuláře byly dále konzultovány s občanským sdružením Zrnko naděje, o.p.s. České Švýcarsko a Českou asociací paraplegiků – CZEPA.

 

Doprava 

„Metodika posouzení přístupnosti objektů“ se rovněž nezabývá hodnocením přístupnosti vlakových zastávek a nádraží, a proto byla pro posouzení přístupnosti převzata metoda od kolegů z o.p.s. České Švýcarsko, ze které se vycházelo při tvorbě projektu „České Švýcarsko bez bariér“. Metoda spočívá v popisu následujících parametrů:

  • přístupová cesta na nástupiště,
  • obsluha nádraží,
  • zastřešení,
  • přístupnost WC

 

Tipy na výlety

Tipy na výlety byly vybírány tak, aby provázely po všech oblastech Českého ráje a vedly kolem nejzajímavějších atraktivit regionu. Na základě Metodiky sestavené Pražskou organizací vozíčkářů byly připraveny formuláře pro mapování tipů na výlety. Během mapování výletů byly průběžně pořizovány ilustrační fotografie a fotografie kritických míst. Tyto fotografie s popisem výletu jsou umístěny v sekci „Tipy na výlety“. U jednotlivých výletů byl zpracován podrobný popis k výletu, který obsahuje informace např. o povrchu terénu, sjízdnosti a délce trasy, stupně obtížnosti dle metodiky Klubu českých turistů (KČT) - viz Metodika KČT ke stažení.

ikona souboruMetodika KČT ke stažení

Vytvořeno 1.8.2013 13:36:00 - aktualizováno 17.10.2013 11:16:56 | přečteno 5833x | rakousoval
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  Mapa webu  |  Kontakty
 |  Intraweb
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load